Napisz do nas

Aktualności

Światowy Dzień Ubogich

14 listopada br. obchodzimy Światowy Dzień Ubogich.

Został ustanowiony w 2016 roku przez papieża Franciszka w Liście Apostolskim Misericordia et Misera, napisanym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. W swoim posłaniu Papież Franciszek podkreślał m.in., że „Ojcze nasz” jest modlitwą ubogich. W tym szczególnym dniu organizowano uroczyste msze święte i liczne akcje pomocowe, jak bezpłatne posiłki i pomoc medyczną dla osób w kryzysie bezdomności zarówno w Watykanie, jak i w innych krajach.

W Indiach arcybiskup Bombaju, kardynał Oswald Gracias, uruchomił projekt Actively Called to Serve (ACTS), który polegał na przekazaniu do każdej parafii torebek papierowych, aby parafianie mogli ofiarować żywność oraz przybory toaletowe dla ubogich. Zauważył, że „Nasz Pan dał nam uderzający przykład prostoty i ubóstwa w Jego własnym życiu. Nauczał swoich uczniów, aby cenili biedę”.

W wielu miejscach na świecie ten dzień poprzedza Tydzień Ubogich, obfitujący w modlitwy i inicjatywy mające na celu niesienie pomocy.

Bądźmy sercem i czynem z potrzebującymi każdego dnia. Wystarczy się rozejrzeć, obok nas zawsze jest ktoś ubogi i w kryzysie, nie wahajmy się zaoferować pomocy.

Skip to content