Napisz do nas

Aktualności

Energa Grupa Orlen Mecenasem Głównym zadania wspierającego osoby w kryzysie bezdomności

Energa z Grupy ORLEN w ramach Strategii CSR Grupy Energa po raz kolejny udziela wsparcia podopiecznym Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. Tym razem celem innowacyjnego zadania jest aktywizacja osób starszych i niepełnosprawnych, które spędzają jesień życia w ośrodku w Gdańsku.

Gdańska placówka jest miejscem szczególnym. Podopieczni, którzy do niej trafiają są w większości ciężko chorzy i niepełnosprawni. Kryzys bezdomności i uwarunkowania zdrowotne powodują, że w ich przypadku wykluczenie społeczne jest jeszcze bardziej wyraźne, dlatego są pod opieką naszego ośrodka najczęściej do końca swoich dni. Wspólnie z Energą, Mecenasem Głównym zadania, postanowiliśmy poprawić komfort ich codzienności – w ramach realizacji powstaje sala animacji wyposażona w komputery ze stałym łączem internetowym oraz boisko do gry w bocci, która jest najstarszą dyscypliną paraolimpijską informuje Dagmara Rybicka, rzecznik prasowy Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie.

Zadanie obejmuje kompleksowy remont jednej z sal na terenie placówki, wyposażenie jej w specjalistyczne meble i oświetlenie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, zakup sprzętu komputerowego i urządzenia wielofunkcyjnego oraz przygotowanie stałego łącza internetowego. Równolegle trwają prace nad boiskiem do bocci – jego specyfikacja i najwyższy standard wykonania umożliwią nie tylko codzienne treningi, ale również rozgrywanie zawodów zgodnie z przepisami tej dyscypliny.

Współpraca z Energą z Grupy ORLEN podczas ubiegłorocznych projektów zaowocowała przyjacielskimi relacjami. Przedstawiciele Grupy z uwagą wsłuchują się w potrzeby naszych podopiecznych – sala animacji pozwoli szerzej otworzyć dla nich „okno na świat”, który wraz z pandemią w dużej mierze przeniósł się do internetu, wymagając wykonywania w sieci nawet najprostszych czynności, takich jak kontakt z urzędami i służbą zdrowia. Pracownicy Energi zaoferowali również działania wolontariackie, w ramach, których będą uczyć naszych panów obsługi komputera z wykorzystaniem podstawowych programów biurowych, co w konsekwencji zminimalizuje poczucie wykluczenia – tłumaczy Dagmara Rybicka. – Z kolei druga grupa naszych podopiecznych zyska możliwość aktywizacji sportowej. Dotychczas placówkowy zespół bocci trenował w sali. Powstające boisko i specjalistyczny sprzęt pozwolą na regularność rozgrywek i co ważne na udział w turniejach. Już na początku października nasza reprezentacja podejmie rywalizację w turnieju w Starogardzie Gdańskim. Patrząc na zaangażowanie i umiejętności wymieniani są w gronie faworytów – dodaje rzeczniczka.

Zadanie na rzecz podopiecznych placówki Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie odbywa się w ramach Strategii CSR Grupy Energa.

Skip to content