Napisz do nas

Aktualności

W pierwszy weekend maja Autobus SOS przywiezie pomoc dla pań w kryzysie bezdomności

Trudna sytuacja epidemiczna, która w ostatnim czasie dotknęła Trójmiasto poskutkowała decyzją o przedłużeniu funkcjonowania Autobusu SOS wspierającego osoby w kryzysie bezdomności. W ramach trwającej od października inicjatywy w pierwszy weekend maja Autobus dostarczy pomoc dla pań, które zmagają się z wykluczeniem społecznym.

Planowo Autobus SOS powinien skończyć bieg ostatniego dnia marca. Wspólnie z włodarzami Miasta Gdańska, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku i z Towarzystwem Wspierania Potrzebujących „Przystań”, które jest operatorem autobusu zdecydowaliśmy się przedłużyć działalność Autobusu SOS do 21 maja. Potrzebujących jest wielu, w grupie osób w kryzysie bezdomności są również panie. Z myślą o ich potrzebach w pierwszy weekend maja na przystankach Autobusu SOS będziemy przekazywać pakiety zawierające kosmetyki i środki do higieny intymnejinformuje Dagmara Rybicka rzecznik prasowy Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie.

Codzienna trasa nie jest przypadkowa. Autobus SOS, jak zawsze wyrusza z Nowego Portu bezpośrednio do Sopotu, gdzie o godzinie 19.15 zatrzymuje się na pierwszym przystanku przy ul. Monte Cassino na wysokości Hotelu Rezydent. Następnie kieruje się na ul. Kołobrzeską 13 naprzeciwko stacji SKM Gdańsk Przymorze, potem na ul. Białą we Wrzeszczu i kończy trasę przy Podwalu Grodzkim 7 w Gdańsku Głównym vis a vis Krewetki.

Średnio z pomocy oferowanej w Autobusie SOS korzysta około 60 osób dziennie. Tegoroczne obostrzenia spowodowały zmianę zasad funkcjonowania, więc potrzebujący nie są wpuszczani do środka pojazdu tylko na poszczególnych przystankach otrzymują ciepłą zupę, czyste ubrania i środki ochrony osobistej oraz mają możliwość konsultacji z pracownikiem socjalnym i ratownikiem medycznym. Chociaż w większości kryzys bezdomności dotyka mężczyzn po pomoc zgłaszają się coraz częściej panie.

Wolontariusze i pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, wolontariat pracowniczy Urzędu Miasta oraz darczyńcy zebrali środki higieny osobistej, środki odkażające oraz opatrunkowe dla kobiet w kryzysie bezdomności. Zazwyczaj nie patrzy się na nie przez pryzmat kobiecości, a przecież one także potrzebują podpasek, podstawowych kosmetyków do ciała czy mokrych chusteczek do higieny intymnej. To już druga taka wspólna akcja. Tym razem przygotowaliśmy pakiety na długi weekend majowy. Maseczki, środki antybakteryjne czy plastry pozwolą także na zachowanie bezpieczeństwa. Wspieranie osób w trudnych sytuacjach, zwłaszcza kobiet w kryzysie bezdomności uruchomiło cały szereg wrażliwych osób, którzy z zaangażowaniem podjęli się przygotowania pakietów higienicznych dla pańAnna Dunajska, pracownik Referatu Animacji Lokalnej i Wolontariatu Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

Inicjatorami Autobusu SOS są Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań” wraz z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie przy współpracy z Urzędem Miasta Gdańsk i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku.