Napisz do nas

Aktualności

Uroczyste 40-lecie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta będące najstarszą i największą w Polsce niezależną organizacją dobroczynną obchodzi 40 lat swojego istnienia. Uroczystości we Wrocławiu poprzedzi konferencja „Housing First – najpierw mieszkanie, w perspektywie deinstytucjonalizacji”, adresowana do osób specjalizujących się w zapobieganiu kryzysowi bezdomności.

Celem działania Towarzystwa jest pomoc osobom bezdomnym i ubogim, w tym niepełnosprawnym, w duchu przesłania głoszonego przez św. Brata Alberta, którego sednem jest odbudowa godności człowieka. Przywrócić ją można nie tylko poprzez zaspokajanie elementarnych potrzeb materialnych, ale przede wszystkim przez rozwój życia duchowego i uczuciowego, odbudowę świata wartości oraz przez zdobycie umiejętności pozwalających na funkcjonowanie w społeczeństwietłumaczy Wojciech Bystry Prezes Zarządu Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Towarzystwo nie ogranicza działania do pomocy doraźnej, która jest tylko warunkiem wstępnym do trwałego rozwiązywania problemów osoby bezdomnej. Każda osoba potrzebująca, przyjmowana jest z założeniem trwałego wyprowadzenia jej z trudności związanych z utratą dachu nad głową.

Jedną z form pomocy oferowanej przez Towarzystwo jest program Housing First – najpierw mieszkanie, który prowadzimy w największych miastach w Polsce. Jego uczestnicy otrzymują możliwość, aby w mieszkaniach w bezpieczny sposób powrócić do społeczeństwa, rozpoczynając nowe życie. Do zainicjowania projektu w Polsce zainspirował nas zespół z Portugalii, który wdraża to skuteczne rozwiązanie. Stała współpraca zaowocowała wymianą doświadczeń, między innymi podczas licznych wizyt studyjnych, stąd też udział naszych gości w konferencji poprzedzającej oficjalne uroczystości. Swoje prelekcje dotyczące Housing First w Europie poprowadzą Prof. José Ornelas i Dra. Teresa Duarte z AEIPS informuje Małgorzata Sieńczyk Dyrektor Biura Zarządu Głównego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Zarząd Główny.

Konferencję rozpocznie wprowadzenie do tematu przez Piotra Olecha, specjalisty Housing First w kraju. Oprócz niego wiedzą podzielą się m.in. profesor Marek Rymsza, Cezary Miżewski oraz przedstawiciele Wrocławia, Gdańska i Warszawy.

Konferencja odbędzie się 5 listopada, natomiast do udziału w jubileuszu 40 -lecia Towarzystwa zapraszam dzień później. Uroczystości rozpocznie msza święta koncelebrowana przez ks. bp Jacka Kicińskiego w Kościele pw. św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława przy Placu Wolności 3. Bezpośrednio po niej nastąpi Gala, podczas której oprócz posumowania 40 lat działalności i przedstawieniu długoterminowych planów wręczone zostaną odznaczenia państwowe, podziękowania i wyróżnienia za zasługi na rzecz Towarzystwamówi Małgorzata Sieńczyk.

Klamrą konferencji i jubileuszowego wydarzenia w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu będzie koncert Orkiestry NFM Leopoldinum prowadzonej przez Christiana Danowicza z udziałem grającego na bandoneonie Juanjo Mosaliniego.

Skip to content