Napisz do nas

Aktualności

Rusza druga edycja kampanii aplikacji Arrels – pierwszego w tej części Europy lokalizatora osób bezdomnych

Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie we współpracy z Urzędem Miejskim w Gdańsku oraz Fundacją Arrels rozpoczynają drugą edycję kampanii społecznej „Klikasz w wirtualu i pomagasz w realu. Pomóż nam odnaleźć bezdomnych”. Ma ona na celu niesienie pomocy osobom w kryzysie bezdomności, które funkcjonują w przestrzeni ulicznej. Akcja, z wykorzystaniem znanego w Europie lokalizatora Arrels, rozpoczyna się 16 listopada br.

Już od 16 listopada, przez dwa tygodnie, Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie zaprasza mieszkańców Gdańska do przyłączenia się do akcji pomocy osobom w kryzysie bezdomności, których w mieście jest około tysiąca. Za pośrednictwem plakatów na przystankach, informacji w komunikacji miejskiej, w Urzędzie Miejskim, a także w social mediach, mieszkańcy będą zachęcani do dwóch kliknięć. Pierwsze z nich pozwoli pobrać darmową aplikację ze sklepu google w smartfonie lub za pomocą kodu znajdującego się na plakacie. Drugie kliknięcie pomoże z kolei zgłosić lokalizację osoby potrzebującej pomocy – informację o miejscu jej pobytu, płci, przybliżonym wieku czy posiadanym zwierzęciu natychmiast otrzyma zespół Streetworkerów Towarzystwa, którzy otoczą taką osobę opieką.

Pomysłodawcą i twórcą aplikacji Arrels jest Ferran Busquets z Barcelony, który pod egidą Fundacji Arrels niesie pomoc osobom mieszkającym na hiszpańskich ulicach. Teraz aplikacja dostępna dla urządzeń z systemem Android i IOS umożliwi skuteczny przepływ informacji o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy i wsparcia w gdańskich placówkach Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta.

Okres jesienno-zimowy to dla bezdomnych najtrudniejszy czas, w którym każda minuta może zaważyć o ich zdrowiu i życiu. Wykluczenie społeczne powoduje, że takim osobom pomaga się mniej chętnie. A nawet jeśli pojawi się taka chęć pomocy, to czas, w którym ma to miejsce niestety nie zawsze jest sprzymierzeńcem. Przełom w działaniach stanowi pierwszy w Polsce i w tej części Europy lokalizator osób bezdomnych, który w ubiegłym roku oddaliśmy w ręce mieszkańców Gdańska. Sukces pierwszej edycji kampanii przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Gdańszczanie nie tylko pomagali klikając w wirtualu, ale również oferowali wsparcie w postaci ubrań, żywności i chęci do pracy wolontarystycznej na rzecz potrzebujących. Dlatego w tym roku przypominamy o możliwości pobrania aplikacji i jednocześnie w ramach kampanii postaramy się przybliżyć ideę mądrego pomagania osobom w kryzysie bezdomności– tłumaczy Dagmara Rybicka, rzecznik prasowy Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta. – Życie bywa nieprzewidywalne, a historie podopiecznych Towarzystwa udowadniają, jaką lawinę następstw może wywołać jeden mały błąd, czy źle podjęta decyzja. Naszym wielkim marzeniem jest, aby aplikacja Arrels pozwoliła postawić pierwszy krok na drodze do edukacji i łamania stereotypu osoby bezdomnej– dodaje Dagmara Rybicka.

Kampania społeczna Arrels potrwa do 30 listopada br. Szczegóły dostępne będą na stronie internetowej i profilu facebookowym Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie.

Wydarzenie zostało sfinansowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Partnerami inicjatywy są Urząd Miejski w Gdańsku oraz Fundacja Arrels. Do grona Patronów Medialnych należą Radio Eska i portal gdansk.pl

Skip to content