- PO pierwsze DOM – EFS 5.17
- Centrum Integracji Społecznej w Gdańsku – „Siła Razem – Na Fali Integracji Społecznej jako kompleksowy program reintegracji społeczno-zawodowej”
- Centrum Integracji Społecznej w Pruszczu Gdańskim – kompleksowym wsparciem dla mieszkanek i mieszkańców powiatu gdańskiego 2021 – 2027
- Centrum Integracji Społecznej w Sopocie
- Centrum Integracji Społecznej w Gdyni
- Centrum Aktywizacji Społecznej
- Centrum Treningu Umiejętności Społecznych
- Streetworking
- OWES
- Klub sąsiedzki Cafe Albert
Centrum Integracji Społecznej w Gdańsku – „Siła Razem – Na Fali Integracji Społecznej jako kompleksowy program reintegracji społeczno-zawodowej”
Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie, we współpracy z Gminą Miasta Gdańsk / Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku, realizuje:
- Projekt pn. „Siła Razem – Na Fali Integracji Społecznej jako kompleksowy program reintegracji społeczno-zawodowej”. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021 – 2027 (FEP 2021-2027).
- Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie, we współpracy z Gminą Miasta Gdańsk / Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku, realizuje: Projekt pn. „Siła Razem – Na Fali Integracji Społecznej jako kompleksowy program reintegracji społeczno-zawodowej”. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021 – 2027 (FEP 2021-2027).
- Zadania:
Projekt ma zadanie rekrutacji potencjalnych beneficjnetów/ mieszkańców Gdańska do projektu a następnie Reintegracja społeczno – zawodowa w Centrum Integracji Społecznej w Gdańsku. Do CIS kierowane są osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Osoby te na co dzień mierzą się z następującymi trudnościami: niskie kompetencje społeczne, izolacja społeczna, brak prawidłowych umiejętności komunikacyjnych, brak umiejętności gospodarowania finansami, ograniczone, możliwości poznawcze, problemy zdrowotne oraz bariery zawodowe takie jak: niska atrakcyjność dla pracodawców spowodowana wielokrotnym wykluczeniem, niskie wykształcenie, brak umiejętności poruszania się po rynku pracy, nieadekwatne kwalifikacje etc. Przed przystąpieniem do CIS każdy kandydat musi przejść trzyetapową diagnozę z pracownikiem socjalnym, doradcą zawodowym oraz psychologiem. Po otrzymaniu pozytywnej rekomendacji lekarza medycyny pracy, następuje podpisanie Indywidualnego Programu Zatrudnienia Socjalnego. Każdy Uczestnik może korzystać z poradnictwa indywidualnego z pracoiwnikami CIS, a także bierze udział w grupowych zajęciach integracyjno – socjalizujących. CIS oferuje dwa warsztaty wewnętrzne – rękodzielniczy oraz porządkowo-remontowy, a także zewnętrzne u Pracodawców na otwartym rynku pracy. CIS działa w oparciu o ustawę
o zatrudnieniu socjalnym i zapewnia Uczestnikom komponenty wymienione ww. ustawie, np. odzież roboczą, posiłek, ubezpieczenie NNW, badania medycyny pracy, szkolenie BHP.
- Grupa docelowa: Grupę docelową projektu tworzą osoby bezrobotne lub bierne zawodowo, mieszkańcy Gdańska, w tym osoby z niepełnosprawnościami.
- Cel: projektu jest kompleksowe wsparcie osób doświadczających wykluczenia społeczno-zawodowego na terenie Gdańska poprzez świadczenie usług reintegracji społeczno-zawodowej. Program realizowany będzie przez Centrum Integracji Społecznej w Gdańsku we współpracy z Miastem Gdańsk w okresie od 07.2024 r. do 30.06.2029 r.
- Efekty: Projekt przewiduje objęcie wsparciem łącznie 400 mieszkańców Gdańska, zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym 160 osób z niepełnosprawnościami, co stanowi 40% wszystkich uczestników. Działania w ramach projektu mają na celu umiarkowane podniesienie kompetencji społecznych oraz kwalifikacji zawodowych, niezbędnych do znalezienia i utrzymania zatrudnienia. W ramach ścieżki realizowanej przez Centrum Integracji Społecznej w Gdańsku udział weźmie 400 mieszkańców Gdańska, spełniających kryteria określone w ustawie o zatrudnieniu socjalnym z dnia 13 czerwca 2003 r. Rekrutacja obejmuje osoby doświadczające wielokrotnego wykluczenia społecznego, osoby z niepełnosprawnościami, osoby z chorobami psychicznymi, osoby z niepełnosprawnością intelektualną, osoby długotrwale bezrobotne i bierne zawodowo, a także osoby z deficytami edukacyjnymi.
- Całkowita Wartość projektu wynosi: 5 223 528,00 PLN,
- Dofinansowanie ze środków UE wynosi 4 962 351,60 PLN.
Miejsce realizacji projektu jest dostosowane do potrzeb osób z różnorodnymi barierami, w tym architektonicznymi, cyfrowymi, poznawczymi, komunikacyjnymi, akustycznymi i przestrzennymi. Wsparcie udzielane jest w budynku przy ul. Floriańskiej 3, który został wyposażony w podjazd, szerokie wejścia i drzwi oraz poręcze w toaletach, co czyni go w pełni przystosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Wszystkie dokumenty związane z rekrutacją oraz uczestnictwem w projekcie są dostępne w formie papierowej i elektronicznej, dostosowane do odpowiednich wymogów. Treści informacyjne dotyczące projektu są publikowane za pośrednictwem dwóch kanałów komunikacyjnych, a strony internetowe, zarówno nasze, jak i Partnera, są w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, zgodnie ze standardami WCAG.
Program realizacji projektu został w pełni dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości każdego uczestnika.
Wszystkie wzory dokumentów związane z procesem rekrutacji do Centrum Integracji Społecznej w Gdańsku znajdują się na stronie www.bezdomnosc.org.pl
Załącznik 1 – Regulamin
Załącznik 2 – Formularz zgłoszeniowy
#FunduszeEuropejskie
Podstawą prawną działania CIS jest
ustawa z dnia 13 czerwca 2003r. o zatrudnieniu socjalnym.
Kto może zostać Uczestnikiem CIS?
Potencjalnymi uczestnikami CIS mogą być następujące grupy osób:
- osoby bezdomne realizujące indywidualny program wychodzenia z bezdomności, w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej
- osoby uzależnione od alkoholu, po zakończeniu programu psychoterapii w zakładzie lecznictwa odwykowego
- osoby uzależnione od narkotyków lub innych środków odurzających, po zakończeniu programu terapeutycznego w zakładzie opieki zdrowotnej
- osoby chore psychicznie, w rozumieniu przepisów o ochronie zdrowia psychicznego
- osoby bezrobotne, w rozumieniu przepisów o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, pozostających bez pracy przez okres co najmniej 12 miesięcy
- osoby zwalniane z zakładów karnych, mających trudności w integracji ze środowiskiem, w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej
- uchodźcy realizujący indywidualny program integracji, w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej
- osoby niepełnosprawne, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Osoby, które chcą uczestniczyć w programie CIS nie mogą mieć prawa do:
- Zasiłku dla bezrobotnych
- Zasiłku przedemerytalnego
- Świadczenia przedemerytalnego
- Renty strukturalnej
- Renty z tytułu niezdolności do pracy
- Emerytury
W CIS realizowany jest program reintegracji społecznej i zawodowej.
Reintegracja zawodowa, to m.in.
- Warsztat rękodzielniczy
- Warsztat pomocy kuchennej
- Warsztat remontowo-porządkowy
- Warsztat pomocy biurowej
- Warsztat opiekuna
- Warsztat ochrony
- Warsztat utylizacyjny
- Warsztat składania mebli
Reintegracja społeczna
- Warsztaty umiejętności społecznych
- Warsztaty rozwoju osobistego
- Warsztaty umiejętności racjonalnego gospodarowania budżetem domowym
- Warsztaty zarządzania sobą w dłuższej perspektywie czasowej
- Warsztaty skutecznego poszukiwania pracy
- Warsztaty poruszania się po rynku pracy
- Poradnictwo indywidualne (doradca zawodowy, pracownik socjalny, psycholog, specjalista ds. reintegracji)
- Grupy wsparcia
- Wyjścia socjalizująco – integracyjne
Dodatkowo każdemu Uczestnikowi przysługuje:
- jeden posiłek dziennie
- ubezpieczenie z tytułu wypadków NNW
- odzież robocza
- medycyna pracy
- świadczenie integracyjne
Centrum Integracji Społecznej w Gdańsku zostało utworzone przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie w 2008 roku i nieprzerwanie świadczy usługi dla mieszkańców Gdańska. Status nadany przez Wojewodę Pomorskiego, CIS otrzymało kontynuację dnia 15.09.2023, decyzją nr 3/2023.