Napisz do nas

Aktualności

Podsumowanie sezonu wakacyjnego w placówkach Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie

Prawie 250 zaszczepionych podopiecznych, brak zachorowań na Covid-19 oraz rekordowa liczba zgłoszeń za pomocą aplikacji Arrels – podsumowanie sezonu wakacyjnego w prowadzonych przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie placówkach stanowi optymistyczny prognostyk dla zbliżającej się jesieni.

Dla nas okres wakacyjny zaczyna się w maju, wraz z nadejściem warunków atmosferycznych, które ułatwiają funkcjonowanie w przestrzeni miejskiej. Od lat Trójmiasto traktowane jest jako miejsce pierwszego wyboru przez osoby w kryzysie bezdomności, dlatego w tym czasie zespół pracowników Towarzystwa jest w pełnej gotowości, bo podobnie jak zimą temperatura powoduje bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życiainformuje Dagmara Rybicka Rzecznik prasowy Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie.

Pomimo informacji o zmniejszonej liczbie zakażeń wirusem Zarząd Gdańskiego Koła Towarzystwa zdecydował o utrzymaniu środków ostrożności i procedur związanych z Covid-19, dzięki którym przez cały czas trwania pandemii poszczególne ośrodki funkcjonowały bez zakłóceń.

W tej chwili z placówek korzysta 450 podopiecznych objętych kompleksowym systemem pomocy, w tym ponad połowa poddała się szczepieniom. Traktujemy to jako duży sukces, ponieważ specyfika kryzysu bezdomności związana jest z uzależnieniami i chorobami psychicznymi, a co za tym idzie niechęcią do wdrażania proponowanych rozwiązań systemowych. Wypracowane na samym początku pandemii sposoby przyniosły długofalowe rezultaty – w okresie wakacyjnym, który przecież sprzyja migracji i kontaktom społecznym nie odnotowaliśmy zachorowańpodkreśla Dagmara Rybicka.

Naprzeciw kryzysowi bezdomności wspólnie z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie zdecydowali się wyjść mieszkańcy Gdańska. Kampania aplikacji Arrels, pierwszego w tej części lokalizatora pomagającego osobom bezdomnym zachęciła do wirtualnej formy pomagania.

Od maja do końca sierpnia za pośrednictwem Arrelsa zespół Streetworkerów Towarzystwa przyjął 27 zgłoszeń. Każde z nich zostało zakończone specjalistyczną interwencją i próbą udzielenia wsparcia osobom, które przebywały w przestrzeni miejskiej, najczęściej w trudno dostępnych i niebezpiecznych miejscach tj. grożące zawaleniem pustostany. Ta liczba jest dowodem, że gdańszczanie nie pozostają obojętni, za co chcielibyśmy podziękować, ponieważ ich natychmiastowe reakcje niejednokrotnie pozwoliły ocalić życie i zdrowiemówi Dagmara Rybicka.

Oprócz placówek w których świadczona jest całodobowa pomoc i doraźne wsparcie aktywnie funkcjonowały Centra Integracji Społecznej w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. W oparciu o prowadzone programy uczestnicy zajęć zyskali nowe perspektywy zawodowe i kompetencje społeczne, dzięki którym znacznie lepiej odnajdą się na rynku pracy.

Skip to content