Napisz do nas

Aktualności

Podsumowanie 2020

2020 stawiał przed nami wiele znaków zapytania. Jednak na przekór okolicznościom, dziś możemy go podsumować z dumą, ponieważ udało się zrobić wiele dobrego.

Chcąc do maksimum zadbać o bezpieczeństwo podczas pierwszej fali pandemii uruchomiliśmy placówkę buforową, w której osoby bezdomne odbywały kwarantannę, po to by po jej zakończeniu uzyskać miejsce w prowadzonych przez nas placówkach. Dzięki skumulowanym działaniom w zakresie ochrony zdrowia poradziliśmy sobie bogatsi o szereg doświadczeń, dzięki którym aktywnie zaczęliśmy przygotowania do najtrudniejszego okresu, jakim są jesień i zima.

W październiku po raz kolejny na drogi wyruszył Autobus SOS, w którym na potrzebujących czekało wsparcie w postaci ubrań i ciepłego posiłku. Widząc, jak bardzo mieszkańcy Trójmiasta pragną pomagać listopad upłynął nam pod znakiem kampanii społecznej „Klikasz w wirtualu, pomagasz w realu. Pomóż nam odnaleźć bezdomnych” promującej aplikację Arrels, czyli pierwszy w tej części Europy lokalizator osób bezdomnych. Zaangażowanie partnera strategicznego Energi z Grupy Orlen pomogło nam w skutecznym dotarciu z przekazem, a dzięki działaniom ambasadora projektu Macieja Brzostka problemem bezdomności zainteresował się nie tylko świat sportu. Rozumiejąc, jak bardzo w tym trudnym dla wszystkich czasie potrzebne są relacje staraliśmy się dopasować ofertę Cafe Albert, w którym mieszkańcy Gdańska mogli spróbować nowych rzeczy, zarazić się pasją lub spędzić czas w miłym towarzystwie.

Przeżyliśmy też chwile radości, gdy nasz pracownik Michał Chabel został nagrodzony Srebrnym Drzewkiem, przyznawanym dorocznie przez Marszałka Województwa Pomorskiego pracownikom sektora pomocy społecznej, za wkład w pomoc potrzebującym.

Za to pewne obawy pojawiły się na myśl o świętach. Z uwagi na obostrzenie nie mogliśmy zaprosić potrzebujących na Wigilię, jednak na szczęście przy wsparciu darczyńców na chwilę zamieniliśmy się w drużynę Mikołaja dostarczając paczki, w których były żywność, chemia i ciepłe ubrania. Jak to zwykle bywa nie obyło się bez wzruszeń, ponieważ w tym roku spełniło się wiele małych i trochę większych życzeń naszych podopiecznych – magia świąt uruchomiła potężną siłę pomagania i wiele iskierek radości.

Z resztą cały grudzień był pracowitą niespodzianką, ponieważ wraz z Premierem Mateuszem Morawieckim, Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej, Agencją Rezerw Materiałowych oraz spółką Energa z Grupy ORLEN, uruchomiliśmy Solidarnościowy Konwój Wsparcia Seniorów. Celem inicjatywy, która wciąż trwa jest przekazanie ponad 500 ton żywności osobom ubogim, bezdomnym i zagrożonym wykluczeniem społecznym na terenie całego kraju będących pod opieką 350 organizacji. Dziś jesteśmy już poza półmetkiem!

Wbrew wszystkiemu, co dookoła był to efektywny rok – zwiększyła się nasza oferta mieszkaniowa, a dzięki projektom tj. Housing First około 20 % osób więcej niż przed rokiem bezdomnych zaczęło nowe życie w mieszkaniach.

To Wasza wielka zasługa. Dziękujemy za wsparcie, darowizny, zaangażowanie i dobre słowo. Tylko razem uda nam się jeszcze więcej!
Pomyślnego 2021,
#bratalbertteam