Centrum Treningu Umiejętności Społecznych
ul. Wyzwolenia 48, 80-537 Gdańsk
519-192-680
ctusgda@tpba.pl
Kilkanaście lat temu pojawiła się idea utworzenia placówki, która w kompleksowy sposób zajęłaby się pomocą osobom zagrożonym eksmisją i eksmitowanym. Idea ta ewoluowała, ulegała zmianom aż do dnia 04.10.2010, w którym ogłoszono konkurs na realizację zadania polegającego na prowadzeniu Centrum Treningu Umiejętności Społecznych. Wówczas zawiązał się pierwszy zespół CTUS w składzie – Anna Czerniewska, Anna Gromelska, Katarzyna Niewińska. Zostały zaproszone do współpracy przez Mariusza Wilka, którego zadaniem było koordynowanie zadania. W trakcie realizacji zadania był on uzupełniany przez inne osoby – pojawił się nowy asystent – Agata Szymańska oraz opiekunowie Piotr Jurczyk, Marek Mykita, Robert Sychowski, Krzysztof Wójcik.
Kilka tygodni intensywnej pracy nad koncepcją ośrodka, zasadami pracy, organizacją i logistyką przedsięwzięcia zaowocowały złożeniem dokumentów konkursowych. Konkurs ogłoszony przez Prezydenta Miasta Gdańska został rozstrzygnięty 04.11.2010 roku. Tym samym zadanie zostało powierzone Towarzystwu Pomocy im. Św. Brata Alberta. Dzięki temu doszło do podpisania umowy między Miastem Gdańsk – Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie reprezentowanym przez p. Janinę Liedtke – Jaremę a Towarzystwem Pomocy im. Św. Brata Alberta reprezentowanego przez p. Wojciecha Bystrego i Waldemara Czecha. Umowa została podpisana w dniu 15.11.2010 roku i to jest formalna data rozpoczęcia działalności CTUS. Nie doszłoby jednak do niej gdyby nie wcześniejsza praca wielu osób związanych z TPBA i MOPR Gdańsk i gdyby nie wcześniejszy wkład i praca zespołu CTUS.
Finalnie Centrum Treningu Umiejętności Społecznych to innowacyjny projekt partnerski Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miejskiego w Gdańsku , Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Gdańskich Nieruchomości, Gdańskiego Urzędu Pracy, realizowany przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie, kierowany do osób wobec których orzeczono i zrealizowano wyroki eksmisyjne.
Nasza placówka niesie kompleksową pomoc osobom zagrożonym eksmisją i eksmitowanym. W pracy z klientami koncentrujemy się na rozpoznawaniu zasobów i poszukiwaniu rozwiązań. Idea taka wywodzi się z modelu terapii krótkoterminowej skoncentrowanej na rozwiązaniu – BSFT. I tak pracujemy już od 14 lat…
Skład zespołu:
Katarzyna Szulerecka-Puchalska – kierowniczka CTUS. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku psychologia ze specjalnością psychologia pracy i organizacji (ścieżka: doradztwo personalne) oraz ze specjalnością psychologia kliniczna (ścieżka: psychoterapia zaburzeń osobowości). Absolwentka studiów podyplomowych z zakresu psychologii transportu, psycholog medycyny pracy, ukończyła szkołę dla rodziców, posiada certyfikat Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach I stopnia, w trakcie szkolenia „Kadry i płace”. Oprócz kierowania placówką zdarza się, że prowadzi trening umiejętności społecznych, warsztaty grupowe, grupy wsparcia. Miłośniczka prac DIY, rękodzieła, czytania książek, układania puzzli oraz spacerów.
Marta Osenkowska – w CTUS jest asystentką, czyli zajmuje się wspieraniem Beneficjentów w powrocie do samodzielnego i dobrego życia. Ukończyła studia na kierunku psychologia ze specjalnością kliniczną na Uniwersytecie Gdańskim. W trakcie szkolenia Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach I stopnia. Interesuje się rękodziełem – obecnie uczy się robić na drutach. Ponadto jej pasją jest taniec towarzyski oraz rośliny doniczkowe, o które dba także w CTUS.
Piotr Jurczyk – opiekun nocny, w CTUS zajmuje się dbaniem o ład, porządek i bezpieczeństwo mieszkańców. Emerytowany policjant. Pracuje w CTUS od początku trwania projektu. Od zawsze zaangażowany i oddany temu miejscu.
Jacek Zdrojewski – opiekun, w CTUS zajmuje się dbaniem o ład, porządek i bezpieczeństwo mieszkańców. Emerytowany policjant. Pasjonat motoryzacji i zaangażowany dziadek.
Zbigniew Szadkowski – opiekun, w CTUS zajmuje się dbaniem o ład, porządek i bezpieczeństwo mieszkańców. Zaangażowany dziadek. Pasjonat prac na działce i twórca przepysznych przetworów.
Michał Adamczyk – opiekun, w CTUS zajmuje się dbaniem o ład, porządek i bezpieczeństwo mieszkańców. Fan motoryzacji, polskiego rapu i włoskiej piłki, chociaż od małego kibicuje Arsenalowi Londyn.
Paulina Hendrysiak – asystentka Beneficjentów w CTUS, gdzie wspiera osoby w ich drodze do odzyskania samodzielności i poprawy jakości życia. Ukończyła studia na kierunku psychologia ze specjalnością kliniczną oraz filologię romańską na Uniwersytecie Opolskim. Jako aktywistka, Paulina angażuje się w walkę o prawa człowieka, działając w ramach Amnesty International Trójmiasto, gdzie aktywnie wspiera inicjatywy na rzecz ochrony praw osób marginalizowanych. Ponadto, jest założycielką fundacji Equal Sign, której celem jest promowanie równości i przeciwdziałanie dyskryminacji. Interesuje się szeroko pojętą kulturą i społecznymi problemami współczesnego świata, co przekłada się na jej działalność zawodową i społeczną, pasjonuje się polityką, literaturą i podróżami. Jej ulubioną formą relaksu jest oglądanie filmów azjatyckich w towarzystwie swojego psa, Saszy.