Napisz do nas

Aktualności

Centrum Integracji Społecznej w Gdańsku zapobiega wykluczeniu menstruacyjnemu

W Centrum Integracji Społecznej Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie powstała pierwsza skrzynka na materiały menstruacyjne. To aktywna odpowiedź na potrzeby kobiet dotkniętych wykluczeniem menstruacyjnym.

– Zależy nam, aby działać w nurcie redukcji szkód uświadamiając osoby w naszym najbliższym środowisku, że temat wykluczenia menstruacyjnego dotyczy wielu kobiet. Taka informacja okazuje się zaskakująca, ponieważ wstyd powoduje, że panie nie mówią i nie przyznają się do problemu. Dla nas ważne jest przełamanie zmowy milczenia, co jest możliwe o ile wspólnie wyjdziemy naprzeciw trudnościom – wyjaśnia Marina Dombrowska z Centrum Integracji Społecznej w Gdańsku.

Skrzynka menstruacyjna, która powstała we współpracy z Akcją Menstruacja została umieszczona w budynku Centrum Integracji Społecznej przy ulicy Floriańskiej.

To ważny krok w kierunku dalszej pracy edukacyjnej w Nowym Porcie. Pozwoli nie tylko podnieść świadomość mieszkańców, ale co równie ważne stać się aktywną i społecznie odpowiedzialną częścią dzielnicy. W ramach działań warsztatu porządkowo-remontowego, w którym biorą udział uczestnicy zajęć w Centrum na płocie naszej placówki została zamontowana skrzyneczka. Usytuowanie nie jest przypadkowe – chcemy, aby środki higieniczne były dostępne dla wszystkich pań, które ich w sytuacji kryzysowej potrzebują, jak również, aby nie musiały się krępować wchodząc do budynku – podkreśla Marina Dombrowska. – Rozpoczynając działania w tym zakresie dołączyliśmy do Stowarzyszenia WAGA, które aktywnie działa w obszarze wykluczenia menstruacyjnego- dodaje.

Skala ubóstwa w Polsce jest duża, dane z raportu przygotowanego przez Kulczyk Foundation wskazują, że 40% pań zmuszonych jest do wyboru: produkty higieny osobistej, czy posiłek. Co piątej kobiecie brakuje środków na zakup podpasek czy tamponów. Błędne koło, w jakie wpadają uwarunkowane jest stygmatyzacją i tabu – w przeprowadzonym wywiadzie 42% ankietowanych przyznało, że w ich rodzinnych domach o miesiączce wciąż się nie mówi, lub nie mówiło wcale.

Skrzynka menstruacyjna, która zawisła w Centrum Integracji Społecznej Nowym Porcie jest pierwszym i ważnym krokiem w edukacji gdańszczanek umożliwiającym wzrost świadomości, przełamanie tabu i ochronę kobiet.

Skip to content