Napisz do nas

Aktualności

Autobus SOS z pomocą dla osób bezdomnych i ubogich

Już dziś wieczorem tj. w poniedziałek 29 listopada br.  w pierwszą trasę wyruszy Autobus SOS. Celem mobilnej i dobrze znanej mieszkańcom Trójmiasta formy pomocy jest wsparcie osób w kryzysie bezdomności i skrajnym ubóstwie.

To piąty sezon ważnego zadania, którego realizatorem jest Towarzystwo Wspierania Potrzebujących Przystań. Autobus SOS przywozi pomoc dla najbardziej potrzebujących dotkniętych kryzysem bezdomności i skrajnym ubóstwem. Taka forma pomocy jest najczęściej jedyną umożliwiającą zjedzenie ciepłego posiłku i wymianę ubrań na sucheinformuje Dagmara Rybicka rzecznik prasowy Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta i Towarzystwa Wspierania Potrzebujących „Przystań”.

Trasa, jaką codziennie pokonywać będzie Autobus SOS nie jest przypadkowa. Wyrusza z Nowego Portu bezpośrednio do Sopotu, gdzie o godzinie 19.15 zatrzymuje się na pierwszym przystanku przy ul. Monte Cassino na wysokości Hotelu Rezydent. Następnie kieruje się na ul. Kołobrzeską 13 naprzeciwko stacji SKM Gdańsk Przymorze, potem na ul. Białą we Wrzeszczu i kończy trasę przy Podwalu Grodzkim 7 w Gdańsku Głównym vis a vis Krewetki.

W zespole Autobusu SOS dyżur pełnią również pracownik socjalny lub Streetworker. Ich rolą jest udzielanie wsparcia socjalnego w zakresie dostępnych form pomocy i zachęcenie do skorzystania ze specjalistycznych placówek umożliwiających wyjście z kryzysu. Z kolei o zdrowie potrzebujących zadba ratownik medyczny, który, gdy zajdzie potrzeba udzieli konsultacji medycznych, czy zmieni opatrunek – dodaje Dagmara Rybicka.

Średnio z pomocy oferowanej w Autobusie SOS korzystało w poprzednich latach około 60 osób dziennie. Te, z uwagi na podjęte środki ostrożności wynikające z pandemii podobnie, jak w ubiegłym roku nie będą wpuszczane do środka pojazdu, tylko na poszczególnych przystankach otrzymają ciepłą zupę, czyste ubrania i środki ochrony osobistej.

Planowo Autobus SOS powinien skończyć bieg ostatniego dnia marca. Mobilna pomoc powstała z inicjatywy władz Miasta Gdańska i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Autobus wraz z pełną obsługą po raz piąty użyczyło przedsiębiorstwo Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Operatorem zadania jest Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”.

Foto: S. Kunkel

Skip to content