Napisz do nas

Aktualności

Autobus SOS kończy piąty sezon mobilnego pomagania osobom w kryzysie bezdomności

31 marca br. na swój ostatni przystanek wjedzie Autobus SOS. Celem mobilnej i dobrze znanej mieszkańcom Trójmiasta formy pomocy jest wsparcie dla osób w kryzysie bezdomności i w skrajnym ubóstwie.

Piąta edycja mobilnego wsparcia, którego realizatorem jest Towarzystwo Wspierania Potrzebujących Przystań rozpoczęła się w listopadzie 2021 roku. Autobus SOS zatrzymując się na 4 przystankach przywoził pomoc dla najbardziej potrzebujących dotkniętych kryzysem bezdomności i skrajnym ubóstwem. Ta forma jest najczęściej jedyną umożliwiającą zjedzenie ciepłego posiłku, uzyskania suchych ubrań i kontaktu z ratownikiem medycznym oraz pracownikiem socjalnym, którzy każdego dnia znajdowali się na pokładzie Autobusu – wyjaśnia Dagmara Rybicka rzecznik prasowa Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie.

Z uwagi na rzeczywistość zdominowaną przez pandemię skala zapotrzebowania na pomoc udzielaną w Autobusie SOS utrzymywała się na wysokim poziomie. Od listopada 2021 r. do końca marca br. zespół Autobusu wydał 15027 posiłków 6374 osobom w tym 688 kobietom. Potrzebującym przekazano w tym czasie również 1977 sztuk odzieży. Na pokładzie Autobusu pełnili dyżury Streetworkerzy Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie i pracownicy socjalni, którzy codziennie udzielali wsparcia w zakresie dostępnych form pomocy, zachęcając tym samym do skorzystania ze specjalistycznych placówek umożliwiających wyjście z kryzysu.

– Średnio z pomocy korzystało około 60 osób dziennie. W oparciu o regulacje związane z Covid-19 podobnie, jak w ubiegłym roku w Autobusie znajdował się wyłącznie jego zespół, a ciepła zupa, czyste ubrania i środki ochrony osobistej były wydawane na poszczególnych przystankach w Sopocie i Gdańsku – dodaje Dagmara Rybicka.

Autobus SOS powstał z inicjatywy władz Miasta Gdańska i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Pojazdu wraz z pełną obsługą po raz piąty użyczyło przedsiębiorstwo Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Operatorem zadania jest Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”.

Skip to content